مشاوران نیوزاخبار ویژه آموزش وپرورش

اخبار آموزش وپرورش.زیباترین وجذابترین مقالات روانشناسی.روانشناسی کودک ونوجوان .مشاوره ازدواج.مشاوره

مشاوران نیوزاخبار ویژه آموزش وپرورش - معرفی آلفرد آدلر

حجت الله وهابی
مشاوران نیوزاخبار ویژه آموزش وپرورش اخبار آموزش وپرورش.زیباترین وجذابترین مقالات روانشناسی.روانشناسی کودک ونوجوان .مشاوره ازدواج.مشاوره
پیام ما
فرهنگیان نیوز .مشاوران نیوز .میگنا آخرین اخبار آموزش وپرورش ایران .اخبار سیاسی وفرهنگی استخدام .
،،برای آزمون تخصصی وحرفه ای دیر است
مدیریت كلاس هاي چند پايه
آزارجنسی زن کره‌ای توسط یکی از مسئولان تیم‌امید!
افزایش 20درصدی فوق العاده شغل معلمان دوره ابتدایی
دانلود کتب درسی مقاطع ابتدایی /راهنمایی /متوسطه
شیزوفرنی معجونی از هشت اختلال ژنتیکی است
امام خمینی در مدرسه
تمام معلمان عضو صندوق ذخیره فرهنگیان می شوند
متقاضیان استیضاح فانی با ایشان وارد مذاکره می‌شوند
وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد:دانشگاه فرهنگیان، مهم ترین اولویت آموزش و پرورش است
آمارهای تکان دهنده از شیوع HIV و هپاتیت
جزئیات مرگ دو دانش آموز در اردوی هلال احمر
اجرای اقتصاد مقاومتی با کاهش ۱۰۰ هزار ساعت حق التدریسی معلمان
نامه ای به آقای بابالو قائم مقام وزیرآموزش و پرورش
یاهو امکان ثبت‌نام کاربران ایرانی در سرویس ایمیل خود را فراهم کرد
رتبه بندی باعث تشویق معلمان می شود/طرح ارتقای معیشت معلمان یک بسته کامل است
روش های کهنه تعلیم و تربیت نتایج منفی به دنبال داشته است
ایجاد دو رشته جدید کارشناسی ارشد برای معلمان در دانشگاه فرهنگیان
فرزندان فرهنگیان در اولویت استخدام هستند/ مشکل بیمه طلایی به زودی حل می شود
جدی شدن استیضاح فانی و چیت چیان
استیضاح وزیر آموزش و پرورش به نتیجه نمی‌رسد
چگونه به همسرم علاقمند شوم؟
تبعیض ونا هماهنگی در آموزش و پرورش
هیچ کس نمی تواند مربی پرورشی را از مدارس حذف کند این یک تهمت است
معادله‌های چندمجهولی در بودجه آموزش و پرورش
استراتژی آموزش و پرورش در دولت یازدهم
در حضور علما
امضای نمایندگان اصلاح‌طلب پای استیضاح وزیر آموزش و پرورش

 

لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید

معرفی آلفرد آدلر

آدلر در یک خانواده ثروتمند که در حومه وین، اتریش، زندگی می‌کردند به دنیا آمد. کودکی او با بیماری، حسادت برادر بزرگتر و طرد شدن از سوی مادرش مشخص شده بود. او خود را شخصی زشت و کوچک اندام تلقی می‌کرد. آدلر نسبت به پدرش بیش از مادرش احساس نزدیکی می‌کرد و شاید مانند یونگ، بعدها به این دلیل با مفهوم عقده ادیپ مخالفت کرد که در تجارب دوره کودکی‌اش انعکاسی نداشت. آدلر در کودکی با جدیت تمام کار می‌کرد تا نزد همسالانش محبوبیت به دست آورد و به تدریج که بزرگتر شد، به احساس عزت نفس و پذیرش از سوی دیگران دست یافت که در میان افراد خانواده‌اش سراغ نداشت.

آدلر در ابتدا دانش‌آموز ضعیفی بود، به اندازه‌ای ضعیف که معلمی به پدرش گفت که این پسر برای هیچ شغلی جز شاگرد کفاشی مناسب نیست. اما آدلر با پشتکار و فداکاری خود را از پایین‌ترین سطح کلاس بالا کشید. هم از نظر اجتماعی و هم از نظر تحصیلی سخت تلاش کرد تا بر عقب‌ماندگی‌ها و حقارت‌هایش غلبه کند و بدین‌ترتیب برای نظریه آینده‌اش دایر بر اینکه شخص باید نقاط ضعفش را جبران کند نمونه‌ای شد. توصیف احساس‌های حقارت، که بعدها بخش اصلی نظام او را تشکیل داد، بازتاب مستقیم تجارب اولیه خود اوست، دینی که آدلر آزادانه به آن اعتراف کرد.

آدلر در چهار سالگی، هنگامی که از دست و پنجه نرم کردن با ذات‌الریه‌ای که او را تا دم مرگ برده بود بهبودی حاصل کرد، تصمیم گرفت پزشک شود. درجه دکتری پزشکی خود را در 1895 از دانشگاه وین دریافت کرد. پس از گرفتن تخصص چشم‌پزشکی و سپس اشتغال در پزشکی عمومی، به روانپزشکی روی آورد. در 1902 شرکت در نشست‌های بحث گروهی هفتگی فروید را به عنوان یکی از چهار عضو مجاز آغاز کرد. گرچه از نزدیک با فروید کار می‌کرد، رابطه شخصی با یکدیگر نداشتند. یکبار فروید گفته بود که آدلر حوصله‌اش را سر می‌برد.

آدلر در چند سال بعد نظریه‌ای درباره شخصیت تدوین کرد که از بسیاری جهات با نظریه فروید تفاوت داشت و تأکید فروید بر عوامل جنسی را آشکارا مورد انتقاد قرار داد. در 1910 فروید ریاست انجمن روانکاوی وین را به نام او کرده بود تا اختلافات فزاینده بین آن دو از میان برداشته شود، اما در 1911، انشعاب اجتناب‌ناپذیر کامل شد. این انشعاب تلخ بود. بعدها آدلر فروید را کلاهبردار توصیف کرد و روانکاوی او را «کثیف» خواند (روزن، 1975، ص. 210). فروید از آدلر به عنوان «نابهنجار» و «دیوانه شهرت» یاد می‌کرد (گی، 1988، ص. 223).

آدلر در جنگ جهانی اول به عنوان پزشک در ارتش خدمت کرد و پس از آن کلینیک‌های راهنمای کودکان را در مدارس وین سازماندهی کرد. در سال‌های دهه 1920 نظام روانشناسی اجتماعی وی که خود آن را روانشناسی فردی می‌نامید پیروان زیادی پیدا کرد. در 1926 آدلر نخستین بازدید از چندین بازدید خود از آمریکا را انجام داد و هشت سال بعد به استادی روانشناسی بالینی در دانشکده پزشکی لانگ‌آیلند (نیویورک) منصوب شد. وی درحالی که برای ایراد سخنرانی پر حرارت در سفر بود، در آبردین، اسکاتلند درگذشت.

فروید در پاسخ به نامه دوستی که مرگ آدلر به شدت متأثرش کرده بود نوشت، «من معنای دلسوزی شما برای آدلر را نمی‌فهمم. برای یک پسر یهودی که از حومه وین خارج می‌شود مرگ در آبردین به خودی خود یک موقعیت بی‌سابقه و دلیلی است بر اینکه تا چه اندازه پیش رفته است. دنیا در برابر مخالفتش با روانکاوی پاداش خوبی به او داد»



 

تاريخ : Sun 25 Jan 2009 | 12:52 بعد از ظهر | نویسنده : حجت الله وهابی |